Η λογοτεχνία αλλιώς..σε καιρούς κρίσης (2η Διεθνής Μαθητική Συνάντηση)

0
180

 

Πώς μπορεί να είναι μια λογοτεχνία αλλιώς; Ποιος είναι ο ρόλος της λογοτεχνίας σε καιρούς κρίσης και πανδημίας; Ποια είναι η θέση των μαθητών σε έναν κόσμο που αλλάζει, που διαφοροποιείται με καταιγιστικό ρυθμό και ταυτόχρονα διχάζεται κάθε φορά μπροστά σε μεγάλα ή μικρά προβλήματα; Το άσπρο – το μαύρο και η λογική των αποχρώσεων σε μια πολύσυνθετη κοινωνική πραγματικότητα, η ιστορία και το διάβασμα της, η μοναξιά και η πληροφορία, τα γεγονότα και οι ερμηνείες τους. Μια βεντάλια θεμάτων θα αποτελέσει το πεδίο προβληματισμού 200 μαθητών από 25 σχολεία της Ελλάδας, της Κωνσταντινούπολης, της Ίμβρου, της Λευκωσίας, της Νέας Υόρκης και του Γιοχάνεσμπουργκ, 45 εκλεκτών εκπροσώπων των γραμμάτων και των τεχνών και 50 εκπαιδευτικών που θα συναντηθούν στην 2η Διεθνή Μαθητική Συνάντηση Λογοτεχνίας με θέμα: «Η λογοτεχνία αλλιώς… σε καιρούς κρίσης» την Πέμπτη, 7 και την Παρασκευή 8 Απριλίου 2022, την οποία διοργανώνουν το Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης και τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Ο Αναγνώστης  είναι χορηγός επικοινωνίας της όλης εκδήλωσης.

Τη συνάντηση μπορεί να την παρακολουθήσει όποιος επιθυμεί από το www.livemedia.gr/logoallios22

 

 

 

Π ρ ό γ ρ α μ μ α

Διαδικτυακή Συνάντηση μέσω Zoom & Livemedia

Πέμπτη, 7 Απριλίου 2022

09:00 – 10:00 Χαιρετισμοί

Γιάννης Δεμιρτζόγλου, Διευθυντής Ζωγραφείου Λυκείου

Ασπασία Χασιώτη, Δρ. Φιλολογίας, Γενική Διευθύντρια Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη

Αικατερίνη Μαντουλίδου, Πρόεδρος Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη

Χαράλαμπος Κυραϊλίδης, Πρόεδρος Συνδέσμου Ιδιωτικών Σχολείων

Γιώργος Παπαλιάρης, Πρόεδρος Κοινότητας Σταυροδρομίου

Στράτος Δολτσινιάδης, Εκπρόσωπος Ιδρυτή Ζωγραφείου Λυκείου

Γιάννης Γιγουρτσής, Συντονιστής Εκπαίδευσης Ομογενειακών Σχολείων

 

Κήρυξη Εργασιών Συνάντησης

ΑΘΠ Οικουμενικός Πατριάρχης κ. κ. Βαρθολομαίος

 

10:00 – 11:40

  • Η λογοτεχνία σε καιρούς κρίσης

Ειδικός σύμβουλος: Μάνος Κοντολέων, Συγγραφέας, Κριτικός

 

Συντονίζει: Μάνος Κοντολέων, Συγγραφέας, Κριτικός

 

Συμμετέχουν:

Κατερίνα Ζαμαρία, Εκπαιδευτικός, Κριτικός

Ισίδωρος Ζουργός, Συγγραφέας

Κώστας Κατσουλάρης, Συγγραφέας, Διευθυντής του Book Press

 

 

Και οι μαθητές:

Nikhil Pillay (Σχολή Σαχέτι Γιοχάνεσμπουργκ)

Χρύσα Γκόγκου (Κολλέγιο Ψυχικού)

Θεοδώρα Καγιακοπαράν (Ζωγράφειο Λύκειο)

Ελένη Καλογιάννη (1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου)

Δέσποινα Καρτσούκη (Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου)

Κωνσταντίνος Κόλλιας (Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο)

Κυριάκος Κουρκουλής (Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής)

Ευαγγελία Μεγρέμη (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Αμαρυλλίς – Ευαγγελία Μπαδήμα (Κολλέγιο Αθηνών)

Άννα Μπαζγκάρλο (Ζωγράφειο Λύκειο)

Ευαγγελία Μπαλάφα (Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο)

Ευαγγελία Μπαλτά (2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου – Σχολή Ελληνικών Μαθημάτων)

Κλειώ Ξουργιά (Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη)

Αικατερίνη Οικονόμου (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Ευανθία Παπανικολάου (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Νεκτάριος Πεταχτής (Ιόνιος Σχολή)

Χριστίνα Ροβίθη (Σχολή Σαχέτι Γιοχάνεσμπουργκ)

Χριστίνα Σολομώτα (Σχολεία ΑΞΙΟΝ Ξάνθης)

Ειρήνη Σουβατζόγλου (Κολλέγιο Αθηνών)

Μαργαρίτα Σούλη (Ιόνιος Σχολή)

Ευστάθιος Σπηλιώτης (Ελληνικό Γυμνάσιο Λύκειο Ίμβρου)

Δημοσθένης Συλίκος (Εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία)

Χλόη Συρίμη (Λύκειο Ακροπόλεως)

Αικατερίνη Σωτηρία Τσούνη Γεννηματά (Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

Θεόδωρος Χαραλάμπους (Παγκύπριον Γυμνάσιον)

Ιωάννης Χατζηδημητρίου (Ελληνογαλλική σχολή «Jeanne d’Arc»)

 

 

 

 

11:50 – 13:30

  • Η πανδημία αλλιώς: γραφή ιαματική

Ειδικός σύμβουλος: Άντα Κατσίκη – Γκίβαλου, Ομότιμη Καθηγήτρια Ελληνικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ

 

Συντονίζει: Άντα Κατσίκη – Γκίβαλου, Ομότιμη Καθηγήτρια Ελληνικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ

 

 

Συμμετέχουν:

Τάκης Καμπύλης, Δημοσιογράφος, Συγγραφέας

Ελένη Πριοβόλου, Συγγραφέας

Φωτεινή Τσαλίκογλου, Oμότιμη Καθηγήτρια Ψυχολογίας Πάντειο Πανεπιστήμιο,  Συγγραφέας

 

 

Και οι μαθητές:

Φαίδρα Δανηλάτου (Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο)

Βαρβάρα Ευκαρπίδου (Ελληνογαλλική σχολή «Jeanne d’Arc»)

Θεοδώρα Ζάτκα (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Ευαγγελία Θεοδωράκη (Κολλέγιο Ψυχικού)

Κωνσταντίνος Καρεκλάς (Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής)

Ευαγγελία Κατσαδούρη (2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου – Σχολή Ελληνικών Μαθημάτων)

Αναστασία Κυρατσοπούλου (Ιόνιος Σχολή)

Παύλος Λεπτός (Παγκύπριον Γυμνάσιον)

Βασιλική Μπαδράβου (Σχολεία ΑΞΙΟΝ Ξάνθης)

Κωνσταντίνα Μπακάλ (Ελληνικό Γυμνάσιο Λύκειο Ίμβρου)

Άννα Μωραΐτη (Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου)

Γεώργιος Σκαφιδάς (Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη)

Γεωργία Σουριά – Γιατρά (Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο)

Νεφέλη Τσαμαρδού (Εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία)

13:30 – 14:00    Διάλειμμα

14:00 – 15:40

  • Άσπρο – μαύρο: η εποχή των αντιθέσεων

Ειδικός σύμβουλος: Ασπασία Χασιώτη, Δρ. Φιλολογίας

 

Συντονίζει: Γιάννης Μπασκόζος, Δημοσιογράφος, Συγγραφέας

Συμμετέχουν:

Νίκος Δαβέττας, Συγγραφέας

Ηλίας Μαγκλίνης, Συγγραφέας

Κάλλια Παπαδάκη, Συγγραφέας

 

Και οι μαθητές:

Παναγιώτης Αλεξανδρής (Σχολεία ΑΞΙΟΝ Ξάνθης)

Αγγελική – Μαρία Αντωνοπούλου (Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου)

Αναστάσιος Γαϊτανίδης (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Νεκταρία Γκόφα (Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

Μιχαέλα Γκριγκορίτσα (Ιόνιος Σχολή)

Ελένη Διδαγγέλου (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Παναγιώτα Δούρου (Ζάππειο Γυμνάσιο – Λύκειο)

Ελένη Ζαρογιάννη (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Δέσποινα Θεοδοσιάδη (Ελληνογαλλική σχολή «Jeanne d’Arc»)

Ιωάννα Καραντάς (Πατριαρχική Μεγάλη του Γένους Σχολή)

Μαρία Κελεπούρη (Ζωγράφειο Λύκειο)

Μαρία Κιοσκέρ (Πατριαρχική Μεγάλη του Γένους Σχολή)

Όλγα Κιοσκέρ (Πατριαρχική Μεγάλη του Γένους Σχολή)

Μαρία Κοζαλάν (Πατριαρχική Μεγάλη του Γένους Σχολή)

Σύλβια Κόνιαρη (Παγκύπριον Γυμνάσιον)

Κυβέλη Κωνσταντίνου (1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου)

Δημήτριος Λάγγας (Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής)

Σταυρούλα Λυγνού (Εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία)

Βασιλική Παπαβασιλείου (Κολλέγιο Αθηνών)

Αϊντίν Σεβγκή (Ζάππειο Γυμνάσιο – Λύκειο)

Άννα Σταθοπούλου (Κολλέγιο Αθηνών)

Λεωνίδας Τσαούσης (Κολλέγιο Ψυχικού)

Ιωάννα Τσαταλμπάσογλου (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Τιμόθεος Χαραλαμπίδης (Ελληνικό Γυμνάσιο Λύκειο Ίμβρου)

Χάρης Χριστοφόρου (Λύκειο Ακροπόλεως)

 

15:50 17:30

  • Έρωτας σε δύσκολους καιρούς

 

Ειδικός σύμβουλος: Γιάννης Πάσχος, Συγγραφέας

 

Συντονίζει: Μανώλης  Πιμπλής, Δημοσιογράφος

Συμμετέχουν:

Θωμάς Κοροβίνης, Συγγραφέας

Έλενα Μαρούτσου, Συγγραφέας

Κυριακή Μπεϊόγλου,  Δημοσιογράφος, Συγγραφέας

 

 

Και οι μαθητές:

Αικατερίνη Αθανασάκου (Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο)

Ευαγγελία Ανδρουλάκη (ΓΕΛ Βουλιαγμένης)

Αριστείδης Αποστολίδης (3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης)

Θεοφανία Σαββίνα Βαρελά (Λύκειο Ακροπόλεως)

Ευσταθία Βορέα (Εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία)

Σπυριδούλα Βραχνού (Ελληνογαλλική σχολή «Jeanne d’Arc»)

Κωνσταντίνα Γανάτου (Ελληνικό Γυμνάσιο Λύκειο Ίμβρου)

Βασιλική Κοραλία Γενίτσαρη (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Μιχαέλα Γκαγκάλη (ΓΕΛ Βουλιαγμένης)

Παναγιώτης Γκουράρος (Ζωγράφειο Λύκειο)

Αθανασία Γρηγοριάδου (Ζάππειο Γυμνάσιο – Λύκειο)

Θάλεια Μαρία Δούρου (Ζάππειο Γυμνάσιο – Λύκειο)

Μαρία Ελένη Ζούμπου (ΓΕΛ Βουλιαγμένης)

Τζένιφαρ Ιβάνοβα (Παγκύπριον Γυμνάσιον)

Χριστίνα Καλημέρη (2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου – Σχολή Ελληνικών Μαθημάτων)

Κυριακή – Κορίνα Καλλαντζή (Σχολεία ΑΞΙΟΝ Ξάνθης)

Βασίλειος Θωμάς Κατούνης (ΓΕΛ Βουλιαγμένης)

Γεώργιος Λαμπράκης (Σχολή Σαχέτι Γιοχάνεσμπουργκ)

Αλεξάνδρα Λιάκου (Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου)

Ευγενία Ελένη Μανούσου (ΓΕΛ Βουλιαγμένης)

Φάνια Μπαζγκάρλο (Ζωγράφειο Λύκειο)

Ελένη Μπαλαδάκη (Σχολή Σαχέτι Γιοχάνεσμπουργκ)

Αλέξανδρος Μπουντούρης (Ιόνιος Σχολή)

Βανέσα Νταλιάνη (Ζωγράφειο Λύκειο)

Βασιλική Παλιεράκη (Σχολή Σαχέτι Γιοχάνεσμπουργκ)

Ειρήνη Παπαθανασίου (Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου)

Ανδρομάχη Παπακυριακοπούλου (Κολλέγιο Ψυχικού)

Κωνσταντίνα Παπατριανταφύλλου (Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη)

Ειρήνη Ρηγίνου (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Ευσταθία Σάμψων (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Ανδρομάχη Άννα Σισμάνη (3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης)

Ξανθή – Άννα Τσαλίκη (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Άρτεμις Τσοπανέλη (Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

Λυδία – Θεοδοσία Φιλοξενίδου (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Σοφία Χατζηευθυμιάδου (Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής)

 

Παρασκευή, 8 Απριλίου 2022

09:30 – 11:10

  • Ποίηση και επικαιρότητα: σκέψεις και συναισθήματα για την ποίηση της πανδημίας της Covid-19

 

Ειδικός Σύμβουλος: Δέσποινα Παπαστάθη, Δρ. Νέας Ελληνικής Φιλολογίας, Μέλος Ε.ΔΙ.Π., Τομέας ΜΝΕΦ, Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Συντονίζει: Δέσποινα Παπαστάθη, Δρ. Νέας Ελληνικής Φιλολογίας, Μέλος Ε.ΔΙ.Π., Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Συμμετέχουν:

Γιώργος Βέης, Ποιητής

Δήμητρα Κωτούλα, Ποιήτρια, Aρχαιολόγος

Αριστέα Παπαλεξάνδρου, Ποιήτρια, Διδάκτωρ ΑΣΚΤ

Θανάσης Χατζόπουλος, Ποιητής, Παιδοψυχίατρος, Ψυχαναλυτής

 

Και οι μαθητές:

Sofia Finlayson (Σχολή Σαχέτι Γιοχάνεσμπουργκ)

Reneilwe Moroa (Σχολή Σαχέτι Γιοχάνεσμπουργκ)

Παγώνα Αντωνίου (Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου)

Λυδία Βάντσου (Ελληνικό Γυμνάσιο Λύκειο Ίμβρου)

Παναγιώτα Γκοτοσίδη (Σχολεία ΑΞΙΟΝ Ξάνθης)

Ζωή – Φλώρα Ευστρατιάδη (Εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία)

Δέσποινα Ζορμπά (Ιόνιος Σχολή)

Ευαγγελία Κομματά (Κολλέγιο Ψυχικού)

Αναστασία Κούρτη (Ελληνογαλλική σχολή «Jeanne d’Arc»)

Στυλιανή – Μαρία Μακαπτζή (Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

Αικατερίνη Μαρτσάκη (1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου)

Ολυμπία Μεγάλου (Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο)

Μάρκος Παπαδάτος (Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής)

Δέσποινα Σιάγκρη (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Αικατερίνη Τζιούρα (Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη)

Μαγδαληνή Χραντί (Παγκύπριον Γυμνάσιον)

Σαββίνα Χριστοδούλου (Παγκύπριον Γυμνάσιον)

 

 

11:20 – 13:00

  • Η μοναξιά πρωταγωνιστής σε λογοτεχνικά κείμενα

 

Ειδικός σύμβουλος: Κώστας Καραβίδας, Μέλος Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Φιλολογίας Παν. Ιωαννίνων

 

Συντονίζει: Κώστας Καραβίδας, Μέλος Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Φιλολογίας Παν. Ιωαννίνων

            

             Συμμετέχουν:

Μυρσίνη Γκανά, Ποιήτρια, Μεταφράστρια

Λένα Καλλέργη, Ποιήτρια, Μεταφράστρια

Γιώργος Μητάς, Συγγραφέας

 

Και οι μαθητές:

Γεώργιος – Σταμάτης Αναστασιάδης (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Ελένη Ανδρέου (Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο)

Σοφία Βαρούχα (ΓΕΛ Βουλιαγμένης)

Μαρία Κωνσταντίνα Γεωργάτου (Εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία)

Αθανασία Δαλακούρα (Σχολεία ΑΞΙΟΝ Ξάνθης)

Άννα Δραζιώτη (ΓΕΛ Βουλιαγμένης)

Ευθυμία Ζαφειροπούλου (Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου)

Ήλια – Γλυκερία Θώδη (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Θωμάς Καλογήρου (Ιόνιος Σχολή)

Άννα Καρή (ΓΕΛ Βουλιαγμένης)

Παρασκευή Κατσώνη (2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου – Σχολή Ελληνικών Μαθημάτων)

Χριστίνα Κορδέλη (Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής)

Χάρις Μεργιά (1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου)

Ντιάνα Ντάο (Λύκειο Ακροπόλεως)

Γεώργιος Οικονομάκης (Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

Ηλιάννα Ουάνης Ταουάντρος (Ζάππειο Γυμνάσιο – Λύκειο)

Ελένη Παπαϊωάννου (Ελληνικό Γυμνάσιο Λύκειο Ίμβρου)

Φωτεινή Παυλίδου (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Ρόουζ Μαρί Στερκξ (ΓΕΛ Βουλιαγμένης)

Κωνσταντίνος Συρράφος (Ελληνογαλλική σχολή «Jeanne d’Arc»)

Χριστίνα – Άννα Τρίχα (Κολλέγιο Αθηνών)

Ιωάννα – Βασιλική Τσιρογιάννη (Κολλέγιο Αθηνών)

Ευαγγελία Βιργινία Χαλδαιάκη (Κολλέγιο Ψυχικού)

Στέφανη Δέσποινα Χαραλάμπους (Παγκύπριον Γυμνάσιον)

Πηνελόπη Χατζηκουμπή (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Μαρία Χατζησταμούλη (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

 

 

13:00 – 13:30    Διάλειμμα

 

13:30 – 15:10

  • Λογοτεχνία και Ιστορία σε εποχές κρίσης

Ειδικός σύμβουλος: Φραγκίσκη Αμπατζοπούλου, Ομότιμη Καθηγήτρια Φιλολογίας ΑΠΘ, Συγγραφέας

Συντονίζει: Μικέλα Χαρτουλάρη, Δημοσιογράφος

Συμμετέχουν:

Χρήστος Αστερίου, Δρ. Φιλολογίας, Συγγραφέας

Αλέξανδρος Μπαζούκης, Δρ. Φιλολογίας, Καθηγητής στη Μέση Εκπαίδευση, Συγγραφέας

 

Και οι μαθητές:

Μάαρεμπ Αλάνι (Ζάππειο Γυμνάσιο – Λύκειο)

Ελέν Αντρεασιάν (Λύκειο Ακροπόλεως)

Κωνσταντίνος Βελβιτσάνος (Ιόνιος Σχολή)

Μαρκέλλα Γεωργίου (Ελληνικό Γυμνάσιο Λύκειο Ίμβρου)

Μαριέττα Δεφεράνου (2ο Γενικό Λύκειο Μεσολογγίου – Σχολή Ελληνικών Μαθημάτων)

Βασίλειος Θεοδώρου (Μουσικό Σχολείο Βόλου)

Παναγιώτης Θεολογίτης (Ελληνοαμερικανικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου, Αστόρια, ΝΥ)

Δημήτριος Καραβασίλης (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Ευγενία Κατέχη (Ελληνοαμερικανικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου, Αστόρια, ΝΥ)

Αθηνά Κελεπούρη (Ζωγράφειο Λύκειο)

Δημήτριος Κωτσοβίλης (Κολλέγιο Ψυχικού)

Ευάγγελος Μαρκόπουλος (Σχολεία ΑΞΙΟΝ Ξάνθης)

Άννα Μεγάλου (Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο)

Δημήτριος Θεοτόκης Νάτσιος (Παγκύπριον Γυμνάσιον)

Αγγελική Πλεύρη (Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής)

Μαρία – Καρολίνα Ρόκκα (Κολλέγιο Αθηνών)

Ελισάβετ Τομάη (Ελληνογαλλική σχολή «Jeanne d’Arc»)

Κυριακή Τσινταράκη (3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης)

Άρης – Παναγιώτης Τσομώκος (Κολλέγιο Αθηνών)

Πελαγία Τσουμενή (Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου)

Χρήστος Υποφάντης (Εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία)

Ασπασία Χαβιά (1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου)

Ναταλία Χατζή (Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

 

 

15:20 – 17:00

  • Οι πανδημίες στη λογοτεχνία

 

Ειδικός σύμβουλος: Μιχάλης Σπέγγος, Συγγραφέας

 

Συντονίζει: Μαρίνα Αγγελάκη, Δημοσιογράφος

 

Συμμετέχουν:

Μαρία Καλλιμάνη, Ηθοποιός

Κίρκη Κεφαλέα, Καθηγήτρια Συγκριτικής Λογοτεχνίας στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστήμιου Αθηνών, Συγγραφέας

 

Και οι μαθητές:

Χρήστος Αμοιρίδης (Σχολεία ΑΞΙΟΝ Ξάνθης)

Ευαγγελία – Μαρούσα Βογιατζάκη (Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

Μαρία Ελένη Δωράκη (1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου)

Θωμάς Ερωτοκρίτου (Παγκύπριον Γυμνάσιον)

Χριστίνα Κοκκάλη (Κολλέγιο Ψυχικού)

Κωνσταντίνα Κουρκουλή (Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής)

Ελένη Λουκιδέλη (Ελληνογαλλική σχολή «Jeanne d’Arc»)

Λυδία Ντε Μυνκ (Εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία)

Χρήστος Παπαγεωργίου (Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη)

Ευάγγελος Πετρόγιαννος (Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου)

Ελένη Πρίντεζη (Ιόνιος Σχολή)

Ναταλία – Μαρία Τσάκου (Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη)

Αφροδίτη Φαλιέρου (Ελληνικό Γυμνάσιο Λύκειο Ίμβρου)

Μαρία Χατζηιωνά (Λύκειο Ακροπόλεως)

 

 

Αποσπάσματα από λογοτεχνικά κείμενα σε καιρούς κρίσης… διαβάζουν οι ηθοποιοί:

Θοδωρής Γκόνης, Ακύλας Καραζήσης, Στέλιος Μάινας, Λουκία Μιχαλοπούλου, Δημήτρης Πιατάς

Σκηνοθετική επιμέλεια: Θοδωρής Γκόνης

 

Οργανωτική Επιτροπή

Γιάννης Δεμιρτζόγλου, Διευθυντής Ζωγραφείου Λυκείου

Χιονία Βλάχου – Μπλιάτκα, Δημοσιογράφος

Χριστόφορος Μπακόλας, Υπεύθυνος Επικοινωνίας

Γιάννης Πάσχος, Συγγραφέας

Γιάννης Ρίγγας, Φιλόλογος Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη

Χρήστος Σαββίδης, Γραφίστας

Ελευθερία Στόικου, Επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης ΔΙΠΑΕ, Εικαστικός

Ασπασία Χασιώτη, Δρ. Φιλολογίας, Γενική Διευθύντρια Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, Διευθύντρια Λυκείου

 

Ειδικοί Σύμβουλοι

Φραγκίσκη Αμπατζοπούλου, Ομότιμη Καθηγήτρια Φιλολογίας ΑΠΘ, Συγγραφέας

Κώστας Καραβίδας, Δρ. Φιλολογίας, Μέλος Ε.ΔΙ.Π. Τμήματος Φιλολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Άντα Κατσίκη – Γκίβαλου, Ομότιμη Καθηγήτρια Ελληνικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ

Μάνος Κοντολέων, Συγγραφέας, Κριτικός

Δέσποινα Παπαστάθη, Δρ. Νέας Ελληνικής Φιλολογίας, Μέλος Ε.ΔΙ.Π., Τομέας ΜΝΕΦ, Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Γιάννης Πάσχος, Συγγραφέας

Μιχάλης Σπέγγος, Συγγραφέας

Ασπασία Χασιώτη, Δρ. Φιλολογίας, Γενική Διευθύντρια Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, Διευθύντρια Λυκείου

 

Επιμέλεια Προγράμματος

Γιάννης Δεμιρτζόγλου, Ασπασία Χασιώτη

 

Γραμματειακή Υποστήριξη

Ελευθερία Γιοβάννη, Βασιλική Καζαντζή, Δέσποινα Παλαμουτίδου, Ζωή Τουράτσογλου

 

Συμμετέχουν τα σχολεία

1ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΟΧΩΡΙΟΥ ΛΗΜΝΟΥ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Χαριτίνη Φωτοπούλου, Ουρανία Χαλικιώτου

2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ελένη Πλακίδα, Όλγα Χατζή

3ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Σταυρούλα Γαρουφαλλίδου, Παναγιώτα Παναγιωτίδου

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αικατερίνη Κορδαλή, Ιωάννα Κωτσικογιάννη

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Μαρία Δημητροπούλου, Νίκη Μανώλη

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΟ ΙΜΒΡΟΥ  

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Νικόλαος Λαιμόπουλος, Μαρία Χανλίδου,

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΥΓΟΥΛΕΑ – ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Αντιγόνη Κουτίνη, Αικατερίνη Νταραγιάννη

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ελισάβετ Παπαχρήστου, Σωτηρία Τριανταφύλλου,

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Ε. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ιωάννης Ρίγγας, Άννα Φωκά

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Ν. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αθηνά Μπακογιάννη, Μάριος Μώρος

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Σοφία Μπόσιου, Κωνσταντίνα Σιαχάμη

ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΑΣΤΟΡΙΑ, Ν. ΥΟΡΚΗ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ρίτα Συντίλα, Αγγελική Τσεμεντζή

ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΕΙΡΑΙΑ «JEANNE DARC»

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ιωάννης Ευθυμιάδης, Μαρία Παπαζαφειροπούλου

ΖΑΠΠΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ρίκα Μπεκιάρη Παντελάρα, Κορνηλία Τσεβίκ Μπαϊβερτγιάν,

ΖΩΓΡΑΦΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Στέλλα Μητσάκα, Μάγδα Φραγκοπούλου – Τσοκώνα

ΙΟΝΙΟΣ ΣΧΟΛΗ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ζέττα Αντωνίου, Ανδρέας Παργινός

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Μαρία Βενετάκη, Γεώργιος Καραμπάτης,

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Βασίλειος Βουβονίκος, Βασίλειος Μητσέας,

ΛΥΚΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Μαρία Αμερικάνου, Λουκία Κωνσταντίνου

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ευαγγελία Μπανταλού, Αθανασία Τσαβέ

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΝ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Κυριακή Βιλάνου, Κυριακή Κυριάκου

 

ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΣΧΟΛΗ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ολυμπία Μπέτσα, Κάτια Σαρρής Ναούμ

ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕΛ ΒΑΡΒΑΚΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Αθηνά Βιολάκη, Κατερίνα Μουστακάτου

ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΞΙΟΝ ΞΑΝΘΗΣ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Μαρίνα Αλατά, Μαρία Καραπαντζίδου

ΣΧΟΛΗ ΣΑΧΕΤΙ ΓΙΟΧΑΝΕΣΜΠΟΥΡΓΚ

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:        Ελένη Γρηγορίου, Θεοδώρα Παλιεράκη

 

 

Προηγούμενο άρθροΗ μνήμη και οι τόποι του Θοδωρή Γκόνη (του Σταύρου Χατζηθεοδώρου)
Επόμενο άρθροΤο μέλλον ανήκει στην «Αυτοκρατορία των συναινέσεων» (της Άννας Αφεντουλίδου)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ